3.04 - zlewka
pierwszy dzień rekolekcji

ZLEWKA

Wydaje Ci się czasem, że śpisz? Nie widzisz znaków, nie słyszysz Jego głosu, ogarnia Cię paraliż, nie potrafisz podjąć żadnej decyzji? Uczniowie Jezusa też to przeżyli. Przerósł ich nadmiar lęku, sytuacja napięcia. A co może być po drugiej stronie? Odważna decyzja. Czujność. Wrażliwość. Nawet, kiedy wydaje Ci się, że paraliż uniemożliwia Ci ruch, JEST DROGA WYJŚCIA.

Zadania na dziś:

  1. Są takie zadania, które zawsze robi ktoś inny np. w pracy lub w domu, wyręcz go w tym i ofiaruj to w wybranej siebie intencji.

  2. Weź kartkę i spisz na niej co w swoim życiu olewasz. Czy są takie obszary nad którymi trzeba popracować? Jak można to zmienić? Wybierz jedną rzecz i ułóż plan działa. Zrealizuj go.


5.04 - strach
drugi dzień rekolekcji

STRACH

Do czego może prowadzić strach? Nie tylko do ucieczki, ale też do mobilizacji i ufności. Święty Piotr też znał to uczucie. Najpierw ze strachu zaprzeczył najważniejszym wartościom, wyparł się najważniejszej Osoby, ale ostatecznie zwyciężyła w nim odwaga i ufność. Jakie są Twoje lęki, obawy? Czy strach cię mobilizuje? Jakie są źródła Twojej ufności? Strach może pchnąć nas do ucieczki, ale JEST DROGA WYJŚCIA.

Zadania na dziś

  1. Odmów dziesiątkę różańca za osobę, która powoduje w tobie lęk/strach.

  2. Znasz świętego, który patronuje Twojemu imieniu? Sprawdź jaka jest jego historia, czy ma cechy, które pomogą Ci w głębszym przeżywaniu wiary.


6.04 - TOWARZYSZENIE
TRZECI dzień rekolekcji

TOWARZYSZENIE

Spotkanie dokonuje wewnątrz nas przemiany, która sprawia, że chcę przebywać z drugim człowiekiem, dorastam do przyjaźni z nim. Zakochuje się w jego wnętrzu. Dziś spróbujemy odnaleźć siebie w przyjaciołach Jezusa, którzy stali pod krzyżem, gdy On umierał. Towarzyszyli Mu w tym trudnym, może najtrudniejszym momencie, ale też towarzyszyli sobie nawzajem. Czasem wystarczy tylko dostrzec drugiego jako człowieka i trwać przy nim. Ale jak być z kimś, kto cierpi? Jak towarzyszyć, kiedy nie jestem fizycznie obecny? To trudne sytuacje, chcemy się jednak przekonać, że również z nich JEST DROGA WYJŚCIA.

Zadania na dziś:

  1. Rozglądnij się i zobacz kto z Twoich domowników, sąsiadów, przyjaciół czy znajomych z pracy potrzebuje pomocy w jakimś zadaniu np. mama przy obiedzie, rodzeństwo w zadaniu domowym, współpracownik w nauczeniu się czegoś nowego… ofiaruj swoją pomoc.

  2. Napisz pozytywne, krótkie liściki dla swoich domowników, sąsiadów, przyjaciół i zostaw je na poduszce, przy filiżance gorącej herbaty, na lustrze w łazience, na biurku w pracy. W takim miejscu, w którym znajdą je i będą wiedzieć, że to dla nich. A jeśli jest ktoś dalej, spróbuj napisać miłego sms’a do kogoś kto się nie spodziewa.

  3. Zanim coś dziś powiesz czy osobiście czy przez telefon pomyśl, czy te słowa są kierowane z miłością do drugiego człowieka.


8.04 - IZOLACJA
czwarty dzień rekolekcji

IZOLACJA

Dziś dochodzimy do kulminacyjnego punktu naszych rekolekcji.„Maria Magdalena i druga Maria pozostały tam, siedząc naprzeciw grobu.” Oddzielone od Mistrza, ale jednak – były tam. Pewnie już one wiedziały, że skoro nawet śmierć nie odłączy ich od Niego, to nic innego – utrapienie, ucisk, prześladowanie, odosobnienie, izolacja, pandemia – również tego nie zrobi. Bo istota łączności z Jezusem i wspólnotą Kościoła nie jest w przestrzeni. Gdzie w takim razie jest? Odpowiedź na to pytanie pokaże nam, że nawet z izolacji JEST DROGA WYJŚCIA.

Zadania na dziś:

  1. Znajdź dziś 15 minut, aby usiąść w ciszy, wyłącz telewizor, komputer, radio, wycisz komórkę. Pomyśl jak taka cisza na Ciebie wpływa, denerwuje Cię? Czy w takiej ciszy łatwiej jest Ci pomyśleć o Bogu? Co byś Mu chciał powiedzieć? Jeżeli jest Ci łatwiej napisz do Niego list.

  2. Co dla Ciebie jest w życiu ważne? Jakie są priorytety, czy w nich znajduje się Twoja wiara? Jeżeli tak, to jak się objawia? Co sprawia, że jest ważna? Jeżeli nie, dlaczego uważasz, że wiara jest nieważna? Spędź chwile na refleksji, jeśli Ci to ułatwi zapisz sobie przemyślenia na kartce.

  3. "Życie jest za krótkie, aby tracić je na nienawiść" Przebaczenie - tak ważne słowa w dzisiejszych czasach. Pomyśl dziś o swoich zranieniach i o tych, którzy w jakiś sposób Cię skrzywdzili. Następnie pomódl się, aby Pan Bóg pomógł Ci wyciągnąć do nich dłoń.


13.04 - Spotkanie w drodze
piąty dzień rekolekcji

SPOTKANIE W DRODZE

Chrystus spotkał uczniów, którzy byli w drodze. Wysłuchał ich, bo ich doświadczenia były dla Niego ważne. Może nie wszystko rozumieli tak, jak powinni, ale On nie resetuje ich doświadczeń, tylko je przemienia, rzuca na nie swoje światło. My też jesteśmy w drodze i nas też Jezus na niej spotyka. I też może nas przemienić swoim światłem. Droga, na której spotykamy Jezusa, to DROGA WYJŚCIA.

Zadania na dziś:

  1. W dzisiejszych czasach poznajemy mnóstwo osób, mamy tysiące znajomych na portalach społecznościowych. Pomyśl, czy jest w Twoim otoczeniu osoba, z którą dawno nie rozmawiałeś? Może kuzynka mieszkająca tysiące kilometrów stąd? Albo sąsiadka z naprzeciwka. A może koleżanka z podstawówki? Ktoś kto dla Ciebie był ważny, ale ostatnio zaniedbałeś relację z nim. Zadzwoń i porozmawiaj.

  2. Podziękuj tym których kochasz za ich codzienny trud włożonej pracy - np. w obowiązkach domowych, robieniu obiadu, sprzątaniu, pracy zawodowej, aby utrzymać dom czy w opiece nad dziećmi.
   Przypomnij sobie początek Waszej znajomości z mężem(żoną).. i opowiedz co pierwsze w Nim/Jej pokochałeś(aś) - Może to była cecha charakteru? A może konkretna sytuacja? Albo inny gest.

  3. Błogosław swoimi słowami bliskich, postaraj się wspierać ich w tych chwilach i dodawać otuchy. Karcić i wypominać jest łatwo, ale pomyśl ile usłyszenie takich słów przynosi Tobie bólu, dlatego popracuj nad swoim językiem.


Jeszcze ci mało?

Potrzebujesz dodatkowej dawki Bożej miłości? Mamy kilka asów w rękawie:

Modlitwa live o 10:00

Codziennie o godzinie 10:00 nasz Duszpasterz ksiądz Marcin Paś prowadzi na facebooku i instagramie modlitwę live. Zapraszamy!

Inne wydarzenia

Rekolekcje to jedno z szeregu wydarzeń jakie organizujemy jako Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży! Odwiedź naszą stronę, obserwuj nas na facebooku i instagramie żeby być na bierząco! Chcesz nam pomóc w organizacji? Napisz do nas!

Wspólnota

Przede wszystkim jesteśmy wspólnotą! Chcesz podzielić się swoimi sprawami, potrzebujesz wsparcia, formacji, grupy rówieśników, którzy wysłuchają, zrozumieją, pomogą? Dołącz do nas! Spotkanie otwarte w trzeci czwartek miesiąca o godzinie 19:00! Zainteresowany? Napisz do nas!

o nas, pełnych życia

Jesteśmy Duszpasterstwem Młodzieży Diecezji Gliwickiej, od niedawna znanym jako Pełni Życia. Organizatorami szeregu wydarzeń na terenie naszej Diecezji, między innymi Śląskiego Balu Młodych czy Festiwalu Życia. Młodymi którzy chcą dzielić się swoją energią, ale przede wszystkim uczniami i słuchaczami Bożego słowa, bo tylko dzięki Niemu można osiągnąć pełnię.